Segman Malzemeleri Nelerdir?

Yapı maddeleri genellikle çelik alaşımları olan segmanlar, iyi bir sürtünme yüzeyi oluşturur. Motorun çalışmasıyla oluşan yüksek sıcaklık ve buhar basınçlarına dayanıklı olması sayesinde uzun vadede bile esnekliklerin kaybetmezler.

Yeni üretilen segmanlar ve diğer silindir elemanlarının yüzeyleri düzgün ve pürüzsüz değildir. Bu yüzden ölçü olarak uyması beklenen parçalar birbiriyle adapte olamayabilir. Kompres makinelerine takılan segmanların sisteme adapte olması sürecini hızlandıran ve çabuk aşıntı oluşturan evreye geçerek makinenin zarar görmesini önleyen bazı yapı maddeleri vardır. Bunlardan bazıları kalay, molibden, nikel, siyah manyetik oksit, krom, kadmiyum, demir oksit ya da fosfat gibi elementer maddeler bunlara örnek verilebilir. Ayrıca bu kaplama malzemeleri segman ve silindirlerin yağlanmasını da sağlar. Çünkü yağlama yağını çok daha iyi tutabilirler.

Krom ve molibdenle kaplanan ve ateş segmanı olarak bilinen birinci kompres segmanı yüksek sıcaklığa daha fazla dayanabilir. Ayrıca bu kaplamalar sayesinde aşınmalar daha az olur.